آموزش کاریردی نرم افزار Revit

Revit Architecture

مشهور ترین و قدرتمند ترین نرم افزارهای تخصصی معماری می توان به  Revit Architecture اشاره کرد . این برنامه جزو دسته برنامه های BIM می باشد به معنای Building Information Modeling یعنی مدلسازی بر اساس اطلاعات واقعی ساختمان و بوجود آوردن یک ساختمان مجازی با استفاده از عناصر اصلی یک بنا مانند ، دیوار ، درب ، پنجره ، سقف مسطح و شیبدار ، پله و … . 

مدل سازی ساختمان با این روش مزایای بسیاری دارد بطور مثال در پلان خط ترسیم نمی کنیم بلکه دیوار می کشیم که مصالح ، ضخامت ، ارتفاع و هاشور آن مشخص است و جالب اینکه پس از ترسیم دیوار نیازی به باز کردن جای در و پنجره ، در دیوار نیست و با یک کلیک می توان در و پنجره ای را که اندازه ، مصالح و OKB آن را تعریف کرده ایم در دیوار قرار دهیم . برای جا به جایی یا تغییرات فرم درب و پنجره فقط کافی است در پالت مربوط به مشخصات ، پارامترهای آن را تغییر دهیم که تغییرات بلافاصله در مدل ما اعمال شود و نیازی به اصلاح هاشور و Stretch و… ندارد ، این قاعده در مورد تمام عناصر ساختمان صادق است ، جالب و جذاب اینکه با ترسیم پلان ، مدل سه بعدی نیز ، همزمان در حال شکل گیری است و می توانیم view های مختلف از ساختمان داشته باشیم جالب تر آنکه صرفاً با ترسیم خط برش در قسمت های مختلف پلان می توان مقاطع را از Rrvit دریافت کنیم . با فرمان های دیگر می توان نماهای پروژه را نیز در جهت های مختلف داشته باشیم . نتیجه اینکه با تغییر در پلان همزمان تمام برش ها ، نماها ، مدل ۳D و… هم اصلاح می شود که این باعث می شود خطای ما را پس از اصلاحات به صفر برساند به این معنی که ویرایشی در یکی از نقشه ها از قلم نیافتد و این ویژگی مهمی در ویرایش آلبوم های فاز ۲ می باشد ، که گاهی تا هفته ها نسبت به روش های ترسیم سنتی ما را جلو می اندازد . از امکانات منحصر به فرد این برنامه تشخیص طبقات و تخصیص دادن فضاهای مرتبط به هر طبقه می باشد ، بدین معنی که می توان پس از ترسیم پلان هر طبقه در فضای مختص به خود از Revit بخواهیم که بطور فرض سه بعدی طبقات دوم و سوم را به ما نشان دهد یا برش منحصراً از طبقات دوم تا چهارم باشد .
امکانات ترسیم پله های متنوع از شاهکارهای این برنامه است که قابل مقایسه با هیچ برنامه ای نیست . 
پله سازی در رویت هیچگونه محدودیتی ندارد ضمن اینکه در پله Revit می توان مشخصات سنگ کف پله ، پیشانی پله ، نرده ها و سازه پله و آبچکان پله و محاسبات ارتفاع پله و کف پله را تنظیم کرد و یک پله کامل داشت با ترسیم پلان پله و تنظیم پارامترهای آن ، برش و سه بعدی آن را نیز خواهیم داشت ، ضمن اینکه در هر زمان می توان عناصر  سازنده پله مانند کف پله ، نرده ها ، سازه و حتی فرم آن را به راحتی ویرایش کرد .
در بحث سازه ای ، این برنامه امکانات ترسیم عناصر ساز ه ای را بطور کامل دارد بطوریکه در ابتدا می توان آکس ها را ترسیم کرد و Revit ستون ها را در تیپ های مختلف و مقاطع مختلف بتنی و فلزی بطور اتوماتیک با تنظیم ما در محل تقاطع آکس ، قرار می دهد و سپس مشخصات فونداسیون و شناژها را تنظیم کنیم تا برنامه در زیر ستونها فونداسیون  را قرار داده و با شناژ اتصال را برقرار کند و سپس در مرحله بعد تیرهای اصلی و فرعی و تیرچه ها را نیز با تنظیمات خاص خود به راحتی ترسیم کرد ، ضمن اینکه وجود ابزارهایی جهت ترسیم خرپاهای مختلف و انواع باد بندها ، ترسیمات سازه ای این برنامه را تکمیل می کند که همانطور که بیان شد پس از اتمام هر مرحله ، پلان ،نماها ، مقاطع و سه بعدی همزمان آماده هستند بطور کلی این برنامه نیاز معماران را می داند و جهت تسریع و سهولت کار آنها ، امکانات ویژه ای دارد. قابل ذکر است که تمام ترسیمات Revit بصورت فازدو یعنی نقشه های اجرایی و در نظر گرفتن دیتیل های اجرایی است .
سایر امکانات این برنامه :
هوشمند بودن این برنامه و نیز ارتباط نقشه های مختلف پروژه باعث می شود به طور مثال ، با جابجایی هر خط آکس محل ستون ها ، تیرها ، فونداسیون های آن آکس اتوماتیک در تمام نقشه ها اصلاح می شود .
-ترسیم انواع سقف های کاذب و امکان قراردادن نورهای مخفی ، هالوژن ها و …در سقف کاذب
-امکان طراحی انواع نرده های فلزی ، سنگی ، پنلی ، کابلی و …
– ترسیم انواع سقف های تو در توی شیبدار و منحنی های نرم و پیچیده .
-ترسیم دیتیل ،  بزرگ نمایی از قسمت های مختلف پلان ، نما و برش و …دریافت هر تعداد wall section از ساختمان مدل شده ، جدول نازک کاری ، تیپ بندی و بزرگ نمایی درب و پنجره و شمارش تعداد آنها به تفکیک تیپ ، در هر طبقه و در کل پروژه .
-این برنامه در زمینه متره بسیار پرقدرت است بطور مثال می توان متر طول دیوار ها ، حجم دیوارها و سقف ها ، مساحت لازم جهت رنگ آمیزی و نقاشی ، حجم هر یک از مصالح بکار رفته در پروژه ، وزن پروفیل های استفاده شده در درب و پنجره و نرده و … را محاسبه کند و در جدولی ارائه کند .
-شیت بندی هوشمند برنامه از نکات مثبت آن است که ارجاعات نقشه ها را بصورت اتوماتیک انجام می دهد که بطور مثال پلان ، نما و برش و… در کدام شیت قرار گرفته و به کجا ارجاع پیدا کرده است .
-رنگ بندی فضاها بر اساس نام فضا ، مساحت و … جهت پرزانته پلان و مشخص کردن مساحت فضاها
-ترسیم توپوگرافی و طراحی سایت پلان و land scape
-ترسیم دیوارهای کرتین وال (curtain wall) یا همان دیوار مشبک ، جهت ترسیم ساختمان های مدرن با نماهای تمام شیشه ای .
-قابلیت کار گروهی و ترسیم تحت شبکه ، جهت کار کردن چند نفر بطور همزمان بر روی یک پروژه .
-از امکانات منحصر به فرد Revit  ، انجام مطالعات و تحلیل های اقلیمی و انرژی خورشید بر روی ساختمان است .
-از آنجا که Revit  برنامه تخصصی است و با پارامترها کار می کند ، این برنامه جهت تکمیل امکانات مدل سازی خود می تواند با mass پیچیده ترین مدل ها را با فرم های آزاد با فرمان های مدل سازی مانند Revolve ,loft , extrude …,غیره حجم سازی کند و از آن پلان و نما و برش و … تهیه کند .
-پوسته سازی و ترسیم سازه های چادری و انداختن نقش های برجسته و طرح های مختلف بر روی آن .
-نورپردازی روز و شب با متریال دهی متنوع ، انیمیشن و موتور رندرگیری Mental-Ray جهت خروجی های بسیار واقعی .
-در این برنامه می توان از نقشه های ترسیم شده در اتوکد استفاده کرد یعنی نقشه های اتوکد را وارد Revit کرده و همچنین پلان ها و نماها و برش های Revit   را با فرمت dwg ، ذخیره کرده و در اتوکد باز کرد .
-حجم های ساخته شده در ۳D max ، Autocad 3D ، Rhino Sketchup , و… را نیز می توان وارد Revit کرده و به سرعت از آنها پلان ، مقطع ، نما و … گرفت .
-سه بعدی این برنامه قابلیت انتقال به نرم افزارهایی چون Rhino , Autocad , 3d max و … برنامه ها را نیز دارد .
-در نهایت اینکه این برنامه که محصول غول شرکت های نرم افزاری Autodesk می باشد ، جای خود را به صورت فزاینده ای در دفاتر مهندسین مشاور و معماری سراسر دنیا و از جمله کشور خودمان باز کرده است .
برخی از سرفصل ها:
ترسیم پلان با انواع دیوارهای داخلی و خارجی با نازک کاری ، عایق و مصالح مختلف 
انواع مختلف پلان و ۳d و برش و نما بصورت همزمان 
قرار دادن در و پنجره در پلان هر یک از طبقات  ( نما سازی ) بطور هوشمند 
مدلسازی سقف های شیبدار ، منحنی ، چند طرفه با جزئیات و اتصالات 
روش های ترسیم پله های مختلف مانند فلزی ، چوبی ، expose (بدون سازه) همزمان با ایجاد ارتباط با طبقات در فضای ۳d و همچنین رمپ ماشین رو و معلول و بیان ضوابط آنها 
مدل های مختلف curtain wall دیوارهای مشبک و نمای شیشه ای دوجداره frame lessو اسپایدری 
طراحی شهری ، توپوگرافی ، landscape و قرار دادن رمپ و پله و مبلمان و نحوه محاسبه حجم خاکبرداری و خاکریزی 
تکنیک های مدلسازی در model inplace در قالب انجام چند پروژه مانند ، پارکینگ طبقاتی مجموعه سینمایی ، ورزشگاه،… 
آماده سازی شیت های لازم جهت پروژه های فاز ۲ : 
سایت پلان ، پلانها ، مقاطع ، نماها ، wall section ، بزرگنمایی ها ، تیپ بندی در و پنجره ، دیتیل ها ، zoneبندی آتش ، جدول نازک کاری و شیت بندی
تعریف ضخامت قلم ها ، scale های مختلف جهت print شیت ها 
آشنایی با family ها در Revit برای تغییر پیش فرض های تمام ابزارها 
مطالعات اقلیمی و انرژی گردش خورشید،طول سایه ها (solar sudy)
متره کامل و حرفه ای و همچنین انیمیشن سازی 
نحوه کار کردن گروهی (تحت شبکه) بر روی یک پروژه 
نحوه وارد کردن پروژه از cad , max , rhino و خروجی دادن به هر یک از آنها 
طراحی کامل سازه ساختمان شامل فونداسیون ، ستونها ، تیرها ، اتصالات آنها 
خرپاها ، بادبند ، کرسی چینی 
دریافت هر تعداد section ، نما ، wall section از پروژه بدون نیاز به ترسیم جداگانه آنها
رنگ بندی ، مساحت گیری و نام گذاری اتوماتیک فضاهای پروژه 
طراحی پوسترهای طرح داربا mass
نورپردازی و مصالح دهی حرفه ای و رندرینگ با mentalray
مبلمان فضاها جهت طراحی داخلی و محوطه سازی

 فرم ثبت نام

One Response to آموزش کاریردی نرم افزار Revit

  1. سلام،‌ این نوشته یک «دیدگاه» است.
    برای پاک کردن یا ویرایش یک دیدگاه، باید وارد بخش مدیریت شوید، سپس به بخش دیدگاه‌ها بروید٬ در آن‌جا می‌توانید دیدگاه‌ها را ویرایش و یا پاک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *